نشست ستاد عالی توسعه و هماهنگی تعاون استان کرمان

تعاونی دهیاران در راستای توسعه روستاها شکل گیرند
معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تعاونی دهیاران می‌تواند یکی از قطب‌های اصلی توسعه روستاها باشد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان، سیدحمید کلانتری در نشست ستاد عالی توسعه و هماهنگی تعاون استان کرمان اظهار داشت: با همه استانداران تفاهم‌نامه‌ای برای تاسیس این ستاد منعقد و قید شده است تا دستگاه‌های ذیربط که به نوعی با تعاونی‌ها مرتبط هستند در آن حضور داشته باشند.

وی افزود: یکی از راهکارهای موثر برای اقتصاد کشور و اجرای موثر اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است که با تعاونی بسط و گسترش یابد و این اقتصاد عدالت‌محور باشد.

کلانتری بیان داشت: یکی از اهداف انقلاب اسلامی عدالت اجتماعی و کم کردن فاصله طبقاتی است که با اقتصاد تعاونی‌ها به بهترین نحو ممکن اجرا می‌شود.

وی عنوان کرد: اقتصاد با توانمندسازی اعضای تعاونی‌ها و با استفاده از منابع خرد که به دست می‌آید در جهت محرومیت‌زدایی توسعه پیدا کند.

کلانتری با تاکید بر اینکه مردمی کردن اقتصاد از اهداف اقتصاد مقاومتی است، ابراز داشت: خود مردم با تخصص همگرایی که دارند، تعامل ایجاد کنند و با مشارکت در جهت اهداف خود گام بردارند.

معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: راهبرد توسعه همکاری تعاونی‌ها است و اینکه تعاونی‌ها باید از حالت سنتی فاصله بگیرند.

وی با بیان اینکه نگاه غیرصحیح، نادرست و همراه با سوء‌تفاهم در رابطه با تعاونی‌ها وجود دارد، گفت: در این ستاد و جلسات مشابه باید ببینیم و دنبال کنیم که چه اتفاقی می‌تواند از طریق بازار تعاونی‌ها ایجاد شود.

وی گفت: باید توسعه بازار و برند تعاونی‌ها دنبال شود و بازاریابی خوبی برای فروش داشته باشیم و این مورد نیازمند داشتن یک فرهنگ تخصصی در این زمینه است.

کلانتری بیان داشت: تعاونی دهیاران می‌تواند یکی از قطب‌های اصلی توسعه روستاها باشد، از استاندار کرمان درخواست داریم تا این جلسات را هر ماه چند بار شکل دهند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان نیز در این نشست گفت: استان کرمان رتبه چهارم تعداد تعاونی‌ها را در کشور دارد.

رضا اسماعیلی اظهار داشت: 160 تعاونی طی سال جاری برابر با 5.2 تعاونی‌های کشور در استان کرمان شکل گرفته و در این رابطه رتبه چهارم را با وجود داشتن رتبه‌بندی 11 جمعیتی در کشور داریم.

وی با بیان اینکه روحیه تعاون در استان کرمان به خوبی وجود دارد با اشاره به توسعه قلع‌گنج به‌عنوان نمونه شهر اقتصاد مقاومتی بیان داشت: امیدواریم این الگو به همه کشور تسری پیدا کند.

اسماعیلی گفت: در شهرستان قلعه‌گنج سه تعاونی فراگیر راه‌اندازی شده است و به دنبال این هستیم تا توسعه تعاونی توسعه امور شهرستانی گسترش یابد.

استاندار کرمان هم گفت: رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر به استان کرمان از طرح‌های اجرا شده در شهر نمونه اقتصاد مقاومتی قلعه‌گنج بازدید می‌کند.

علیرضا رزم‌حسینی اظهار داشت: فرهنگ کار و توقعات مردم و یا نگاه مردم به دولت و بالعکس یک نگاه اشتباه بوده که سبب شده توقع‌هایی در یک‌سری کار‌ها صورت گیرد.

وی گفت: با برنامه‌ای که مورد نظر مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته است، شهرستان قلعه‌گنج از یک توسعه در همه ابعاد برخوردار شده است.

رزم‌حسینی بیان داشت: در جایی این مدل توسعه را تمرین کردیم که کسی باور نمی‌کرد این کار در این منطقه صورت گیرد و امروز خوشحالیم که این مدل توسعه مدنظر مقام معظم رهبری و سایر مسؤولان قرار گرفته است.

وی به سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به کرمان اشاره کرد و گفت: رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان هفته جاری به قلعه‌گنج سفر و از نزدیک اقدامات انجام شده در این شهرستان را مشاهد می‌کند و به دنبال این هستیم تا همه مسؤولان از شهرستان قلعه‌گنج و اقدامات انجام شده در کرمان بازدید کنند.

استاندار کرمان در تعریف اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد مقاومتی به این معنی است که هر خانوار ایرانی قادر به زندگی شرافت‌مندانه بدون وابستگی به دولت داشته باشد.

وی ادامه داد: نگاهی که موسسات توسعه‌گرا در کرمان پدید آوردند این است تا کاری کنیم از ظرفیت خود مردم استان کرمان در جهت توسعه استفاده کنیم.

رزم‌حسینی به اقدامات انجام شده از زمان انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: کل تولید برق استان 68 مگاوات بوده و چند شهرستان با دیزل برق تامین می‌کردند، اما امروز بیش از 3 هزار مگاوات در استان کرمان برق تولید می‌شود.

وی تصریح کرد: نجات کشور در مردمی کردن اقتصاد و اجرای اقتصاد مقاومتی است و جمعیت بیش از 8 میلیونی که به دولت وابسته‌اند باید خود در زمینه اقتصادی خودکفا شوند.

استاندار کرمان عنوان کرد: تعاونی‌ها در جهت توسعه استان فعالیت و اقتصاد واقعی را در کرمان عملیاتی کنند، ظرفیت برای ایجاد تعاونی‌ها فعال در استان کرمان وجود دارد.

در این جلسه نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: تالار تخصصی معاملات بورس کشور با پیگیری مسؤولان استانی در کرمان راه‌اندازی می‌شود.

محمدرضا ابراهیمی اظهار داشت: لایحه‌ای از اصلاح بندهایی از قانون تعاونی‌ها در دستور کار قرار گرفته و فرصتی است تا تعاونی‌ها پیش نویس لایحه دولت را مطالعه کنند و از نظرات آنان استفاده شود.

وی با بیان اینکه تالار تخصصی معاملات بورس کشور در کرمان با پیگیری مسئولان استانی راه‌اندازی می‌شود، افزود: بسیاری از محصولات کشاورزی به راحتی می‌توانند به بورس کالا راه پیدا کنند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان داشت: ارتقای جایگاه استان کرمان در بخش تعاونی را در برنامه خود قرار داده‌ایم و پیشکسوت‌های اقتصادی کرمان برای این کار حضور پیدا کرده‌اند.

وی ادامه داد: پیگیری‌هایی برای نمایش توانمندی تعاونی‌ها در خارج از کشور انجام شده و به زودی نمایشگاهی در کشور عمان برگزار خواهد شد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: ایجاد نمایشگاه‌های دائمی در کشورهای دیگر را هم در برنامه خود داریم.

ابراهیمی گفت: اقدامات ارزنده‌ای طی سال‌های اخیر با رویکرد و نگاه استاندار کرمان انجام شده و این نگاه اساسی‌ین موضوع ما برای حمایت است.

وی ابراز داشت: استان کرمان در حوزه اقتصاد مقاومتی پیشگام است و یکی از دلایل آن نگاه مثبت در زمینه توسعه و اقتصادی است که در استان کرمان وجود دارد.

مشاور طرح صندوق‌های خرد توسعه روستایی استان کرمان گفت: صندوق‌های خرد اعتباری حلقه بین دستگاه‌های دولتی و مردم هستند.

علی شفیعی اظهار داشت: برای اینکه بتوانیم یک ساختار اجتماعی و اقتصادی تشکیل دهیم، ایجاد صندوق‌های خرد اعتباری یک راه حل است و 15 سال بر روی بومی بودن طرح کار شده است.

وی با تشریح چگونگی تشکیل صندوق‌های خرد اعتباری در مناطق محروم افزود: مردم قلعه‌گنج بیش از یک میلیارد سرمایه‌گذاری کرده‌اند و به همین میزان هم بنیاد مستضعفان سرمایه‌گذاری کرده است.

شفیعی با بیان اینکه حلقه بین دستگاه‌های دولت و مردم، صندوق‌های خرد اعتباری است، اظهار داشت: قرار بر این است تا این صندوق‌های خرد اعتباری در 600 روستای بالای 20 خانوار راه‌اندازی شود.

وی یکی از مشکلات روستاها را نداشتن تعاونی توسعه دانست و ابراز داشت: تشکیل این ساختارها کمک بسیاری برای عملیاتی کردن پروژه‌ها می‌کند.

مشاور طرح صندوق‌های خرد توسعه روستایی استان کرمان گفت: در قلعه‌گنج تعداد 20 تسهیل‌گر آموزش‌های مروج تعاونی را دیده‌اند و همچنین این افراد دوره کارآفرینی، بازاریابی و به مدیریت تعاونی کمک می‌کنند.

شفیعی ادامه داد: برای ایجاد اشتغال در مناطق محروم با چهار مشکل اساسی مواجه هستیم که از آن جمله مشکل فرهنگ کار و کارآفرینی و مهارت در زمینه شغل‌های جدید و جایگزین است.

وی گفت: منابعی مالی برای راه‌اندازی اشتغال، بازاریابی و فروش محصول از مشکلات دیگر در رابطه با اشتغال در مناطق محروم است.

مدیرعامل تعاونی جنوب شرق کرمان گفت: راه‌اندازی پرواز‌های خارجی برای استان کرمان یک نعمت محسوب می‌شود.

مسعود دهقانی اظهار داشت: استان کرمان در حوزه گردشگری مغفول مانده و مسئولان باید در زمینه مواد تبلیغاتی برای معرفی استان کرمان در زمینه گردشگری تعاونی‌ها را یاری کنند.

وی افزود: ارتباط پروازی یکی از شاخص‌های توسعه در هر مکان است و راحتی عبور و مرور برای گردشگران یکی از اصلی‌ترین موارد برای حضور گردشگر در یک منطقه محسوب می‌شود.

دهقانی بیان داشت: متاسفانه پرواز خارجی در استان کرمان نداریم در صورتی که به عنوان یک نعمت برای استان کرمان است، استان‌هایی از جمله یزد پروازهای خارجی به کشورهای مختلف دارند.

وی افزود: خواستار آن هستیم تا پرواز‌های خارجی در استان کرمان راه‌اندازی شود تا شاهد گسترش حوزه گردشگری استان کرمان با حضور گسترده گردشگران باشیم.

دهقانی گفت: پرواز خارجی حتی برای یک مسیر هم سودمند است، این ارتباط پروازی با خارج از کشور مجموعه‌های زیادی را فعال می‌کند و می‌توان از ظرفیت‌های بی‌شمار استان در زمینه گردشگری استفاده کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 آدرس: کرمان چهار راه کارگر - اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان

تلفن: 3_  32755071(034)    کدپستی: 1457994861

پیوندها

موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) مقام معظم رهبری رییس جمهور 3
معاون اول رییس جمهور 4

 

گالری