سمینار آموزشی ایمنی کارگاه ها و پروژه های ساختمانی

سمینار آموزشی ایمنی کارگاه ها و پروژه های ساختمانی با مشارکت اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، انجمن پیمانکاران عمرانی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان در محل سالن اجتماعات زغال سنگ برگزار گردید.


به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان ، رضا اسماعیلی مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان در این گردهمایی گفت : توجه به حفاظت و ایمنی کارگاه های ساختمانی درکنار توجه به آموزش های فنی و حرفه ای برای کارگران را از عوامل کاهش حوادث صنعت ساختمان عنوان کرد.

مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان افزود: عدم توجه به این موارد یک آسیب جدی برای ساخت و سازها محسوب می شود که تلفات سنگینی را نیز به همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه HSE یکی از بخش های مهم در ساخت و ساز است که متاسفانه مسئولان به صورت اجرایی و عملی در این عرصه ورود پیدا نکرده اند، گفت: با اجرای HSE بسیاری از حوادث به وجود آمده در کارگاه ها را می توان پیش بینی کرد و از شدت خسارت آنها جلوگیری به عمل آورد.

رضا اسماعیلی افزود: اگر کارفرما یا سازنده با کمی هزینه بیشتر به مراقبت از کارگاه خود و حفظ ایمنی آن ازطریق استقرار افسر و متخصص ایمنی در کارگاه بپردازد، به هیچ عنوان حوادث سنگینی پروژه را تهدید نخواهد کرد.

مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با اشاره به ضرورت حضور افراد واجد صلاحیت در پروژه ها، تصریح کرد: در همه مراحل ساخت، وجود افراد ذیصلاح اهمیت بالایی دارد و در بخش ایمنی جرثقیل ها و داربست ها این اهمیت دو چندان می شود.

وی با تاکید بر آنکه تمام افرادی که در این بخش فعالیت می کنند باید از مهارت فنی بسیار بالایی برخوردار باشند و دارای کارت مهارت نیز باشند، افزود: در حال حاضر چندان به این امر توجهی نمی شود و کارگاه ها از نیروی ماهر کمتر بهره می گیرند.

در این گردهمایی امامی پور رئیس اداره بازرسی کار و مدرس این دوره نیز گفت : توجه به آئین نامه حفاظت و ایمنی کارگاه ها، مبحث 12 مقررات ملی ساختمان، بهداشت روانی کارگران، گواهینامه بازرسی فنی، تجهیزات فنی، بازرسی های سرزده، آموزش فنی و حرفه ای کارگران و در نهایت HSE ازجمله نکات مهمی هستند که باید در ابتدای پروژه به آن توجه داشت.

وی درخصوص بازرسی های سرزده از کارگاه های ساختمانی، گفت: کنترل دائمی ایمنی و امنیت کارگاه ها و کارگران جز با بازرسی های سرزده از سوی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی تامین نخواهد شد که هم اکنون این اقدام به صورت بسیار قوی در استان کرمان در حال اجراست .

رئیس اداره بازرسی کار اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با اشاره به اهمیت آموزش کارگرهای ساختمانی، گفت: آموزش حق هر کارگر است و باید تخصص لازم و مکفی را به کارگرها ارائه دهیم و سپس از آنها توقع انجام امور به صورت حرفه ای و تخصصی را داشته باشیم.

وی افزود: فرهنگ سازی نقش بسزایی را در افزایش ایمنی ساختمان ها ایفا خواهد کرد، بطوری که اگر مردم با آگاهی هرچه بیشتر به یک مطالبه گر تبدیل شوند و تنها به ظواهر ساختمان توجه نکنند، آنگاه سازنده نیز موظف به رعایت اصول ایمنی و مقاوم سازی خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 آدرس: کرمان چهار راه کارگر - اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان

تلفن: 3_  32755071(034)    کدپستی: 1457994861

پیوندها

موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) مقام معظم رهبری رییس جمهور 3
معاون اول رییس جمهور 4

 

گالری