افتتاح شورای داوری اتاق تعاون کرمان

IMG 2345
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با تأکید براثر گذاری مرکز داوری اتاق تعاون در به نتیجه رسیدن پرونده‌ها، گفت: راه اندازی شورای داوری اتاق تعاون در راستای واگذاری امور تصدی گری بخش تعاون به اتاق تعاون صورت گرفته است .

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان، رضا اسماعیلی صبح امروز چهارشنبه در جلسه ستاد عالی هماهنگی و توسعه تعاون استان کرمان، بابیان اینکه مرکز داوری اتاق تعاون به پرونده‌هایی مربوط به تعاونی‌ها علی‌الخصوص تعاونی‌های مسکن مهر رسیدگی می‌کند، اظهار کرد: شاید تعاونی‌های مسکن مهر بیشترین حجم پرونده‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.
تصدی‌گری‌های دولتی به اتاق تعاون کرمان واگذار شد
وی با اشاره به اینکه عمده فعالیت‌های تعاونی در اتاق تعاون انجام می‌شود، افزود: واگذاری فعالیت‌های تعاونی می‌تواند از سوی دولت بر عهده اتاق تعاون قرار گیرد و کارهایی که تصدی‌گری است واگذار گردد.
وی ادامه داد: معاون وزارتخانه این واگذاری تصدی‌گری را پیگیری می‌کند و تفاهم‌نامه‌ای در همین راستا در کرمان مابین اداره کل و اتاق تعاون منعقدشده و به جرات می توان گفت تمامی فعالیت های تصدی گری در استان کرمان به اتاق تعاون واگذار شد.
مشکلات تعاونی ها پیچیده و گسترده تر شده است
وی بیان کرد: متاسفانه طی سنوات گذشته مشکلات تعاونی ها پیچیده و گسترده شد و سمت و سوی جدیدی گرفت و به جایی رسید که پرونده هایی که به دادگاه هم می رفت به جهت مشکلات خاص تعاونی ها با گره بیشتر روبه رو می شد.
اسماعیلی با تاکید بر اثر گذاری مرکز داوری اتاق تعاون در به نتیجه رسیدن پرونده ها، افزود:  شورای داوری بیشتر به دنبال این است تا حجم کار دادگستری ها را کم کند و امدواریم با تیم فنی که در اتاق تعاون استان شکل گرفته در آینده و سال 97 پرونده ارجاع به دادگاه نداشته باشیم.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: کار داوری کار پیچیده و فنی است و دقت نظر زیادی می‌خواهد و قطعاً در پرونده‌ها نارضایتی وجود دارد اما با اعتمادی که مجموعه داوری وجود دارد آنان قوی‌تر درصدد رفع اشکالات بر خواهند آمد.
در دولت دوازدهم تعاونی‌ها تخصصی‌تر و عمل‌گرایانه شده‌اند
وی اظهار کرد: در دولت دوازدهم شکل ایجاد تعاونی‌ها و توسعه تعاونی‌ها تغییر کرده و نگاه کاملاً تخصصی و عمل‌گرایانه شده است و صرفاً افزایش تعداد تعاونی دیگر در نگاه جدید وجود ندارد.
تعاونی‌های روستایی و شهرستانی تشکیل می‌شود
اسماعیلی با اشاره به اینکه به دنبال این هستیم تا تشکیل تعاونی‌ها را از حالت دستوری و تکلیفی خارج کنیم، گفت: اکنون به سمت ایجاد تعاون روستایی حرکت کرده‌ایم و ایجاد تعاونی در روستاهای توانمند و دارای مزیت مردم را در کنار هم قرار می‌دهد.
وی گفت: اکثر پرونده‌ها مربوط به تعاونی‌هایی است که به شکل دستوری و به‌دوراز نگاه تخصصی شکل‌گرفته‌اند که درنهایت مشکلاتی را برای جامعه به وجود می‌آورند و اکنون تعاونی‌هایی با مشکلات بلاتکلیف‌اند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه بیان کرد: تشکیل تعاونی امور شهرستانی‌ها هم در دستور کار قرارگرفته است و اکنون در کل کشور حدود 53 تعاونی شهرستانی شکل‌گرفته و به این صورت است که نیمی از درصد مردم شهرستان باید در آن عضو شوند.
وی با اشاره به اینکه تعاونی‌های عمران شهرستانی کارهای بزرگ و میلیاردی را بر عهده خواهند گرفت،، افزود: تعاونی عمران در شهرستان بافت به ثبت رسیده و فعالیت خود را شروع کرده است و در کارهای تعاونی شهربابک هم انجام‌شده و باید به ثبت رسد و در کرمان هم عضوگیری تعاونی شهرستانی در مرحله پایانی هست.
وی اضافه کرد: به دنبال این هستیم کارهای عمرانی در شهرستان‌ها بخصوص بخش بافت فرسوده به تعاونی‌ها واگذار شود، زمین به تعاونی‌های عمرانی شهرستانی داده می‌شود و هر شهرستان پروژه خاص خود را تعریف می‌کند.
اسماعیلی سرمایه‌گذاری در صنعت تولید برق از پانل خورشیدی را از عملکرد تعاونی‌ها برشمرد و گفت: هدف این است که دهک‌های پایین جامعه در این تعاونی‌ها حضور یابند و از سود حاصل به‌حساب آنان واریز شود و توزیع درآمد در بین دهک‌های دقیق‌تر جامعه دقیق‌تر خواهد شد.
این مسئول یادآور شد: فرد می‌تواند با 50 هزار تومان عضو تعاونی‌های شهرستانی شوند و فعالیت آنان البته بسیار گسترده خواهد بود.
وی اضافه کرد: قرار است در 105 روستای استان تعاونی شکل گیرد که در حال بررسی موضوع هستیم.

در این جلسه حجت الاسلام و المسلمین ابراهیمی رئیس دادگستری شهرستان کرمان نیز شوراهای داوری را یکی از راههای موثر در کاهش ورودیهای دستگاه قضایی دانست و از تلاشهای اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در واگذاری امور تصدی گری به اتاق تعاون قدردانی نمود .

در این جلسه که با حضور مدیران و مسؤلان اتاق تعاون ایران برگزار شد حکم چند تن از اعضای شورای داوری اتاق تعاون واگذار شد .

IMG 2350

 

IMG 2352

 

IMG 2354آدرس: کرمان چهار راه کارگر - اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان

تلفن: 3_  32755071(034)    کدپستی: 1457994861

پیوندها

موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) مقام معظم رهبری رییس جمهور 3
معاون اول رییس جمهور 4

 

گالری