هشتمین جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان کرمان

 

ContentImages 64654

 

 

افزایش نرخ مشارکت اقتصادی استان از 33 به 40 درصد
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در هشتمین جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان کرمان در سال جاری گفت: نرخ مشارکت اقتصادی استان از 33 درصد در سال 92 به 40 درصد در سال جاری افزایش یافته است.
رضا اسماعیلی  افزود: امسال کارهای خوبی در حوزه اشتغال استان صورت گرفته و به دنبال آن هستیم تا پایان سال، برنامه های اجرایی اشتغال در استان عملیاتی شود.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بودجه عملیاتی از نیمه دوم سال ابلاغ می شود امیدواریم تا پایان سال حداکثر  ایجاد اشتغال را در استان شاهد باشیم.
وی بیان کرد: در سال جاری 270 میلیارد تومان برای مشاغل خرد، خانگی و کوچک و 618 میلیارد تومان در راستای تبصره 18 برای توسعه اشتغال استان اختصاص یافته است.
اسماعیلی تاکید کرد: پول به تنهایی نمی تواند ایجاد اشتغال را به دنبال داشته باشد و در این زمینه نیاز به مشارکت مردم داریم.
استان کرمان، استانی بسیار وسیع و از نظر جمعیت کارگری و صنایع کارگاهی دارای تنوع زیادی است و این استان در حال حاضر 300 هزار نفر جمعیت کارگری دارد که در 42 هزار کارگاه مشغول به کار هستند.

در این جلسه مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استان کرمان نیز از امکان افزایش سقف تسهیلات اشتغال استان کرمان خبر داد و گفت: تا پایان دی ماه اگر بتوانیم تسهیلات اشتغال را جذب کنیم، امکان افزایش سهمیه استان وجود دارد.
وحید میرزایی افزود: در شهرستان ها هیچ محدودیتی در پرداخت تسهیلات اشتغال زایی وجود ندارد و اعتبارات این حوزه به صورت گلوبال است که می توان بیش از سقف تعیین شده اولیه را نیز به شهرستان ها پرداخت کرد.
وی بر همکاری بانک ها در توسعه اشتغال تاکید و خاطرنشان کرد: رسانه ها می توانند بانک های فعال در پرداخت تسهیلات اشتغال زا را معرفی کنند.
میرزایی عنوان کرد: دولت در راستای اشتغال فراگیر در بودجه سال 96 بودجه ای را از بند الف و ب تبصره 18 در نظر گرفته که در این راستا 20 هزار میلیارد تومان برای کل کشور اختصاص یافته است که نرخ این تسهیلات، 18 درصد است.
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استان، تصریح کرد: تا سقف 250 میلیون تومان در کارگروه اشتغال شهرستان و بیش از آن باید در کاگروه استانی بررسی شود.
وی ادامه داد: دستگاه ها باید به صورت جدی در مسیر معرفی افراد متقاضی اشتغال به بانک ها، ورود کنند.
میرزایی تاکید کرد: جذب 237 کارورز در راستای اجرای طرح کارورزی نشان دهنده آن است که اهتمام جدی در این زمینه وجود ندارد و برای حل این مشکل دستگاه های اجرایی باید گزارش اقدامات انجام شده را ارائه دهند.

مدیرکل آموزش های فنی و حرفه ای استان کرمان هم گفت: در راستای اجرای طرح کارورزی در استان کرمان از ابتدای مهرماه تاکنون 237 قرارداد بین واحد پذیرنده، کارورز و دستگاه ناظر منعقد شده است.
محمدرضا جهانگیری افزود: 10 هزار و 356 کارورز در استان کرمان ثبت نام شده اند که شمار واحدهای پذیرنده 739 واحد بوده و این اعداد نشان دهنده کم بودن واحدهای پذیرنده است.
وی اظهار کرد: استان کرمان در اجرای طرح کارورزی رتبه چهارم کشوری را از آن خود کرده است.
وی با بیان اینکه 150 هزار اشتغال در سطح کشور  در طرح کارورزی دیده شده است، گفت: این طرح با یارانه پرداختی از سوی دولت، می تواند بخشی از اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی را محقق کند.
جهانگیری خاطرنشان کرد: در استان کرمان پنج هزار نفر باید در قالب طرح کارورزی به اشتغال برسند و استانداری کرمان در اختصاص اعتبارات مورد نیاز به خوبی اقدام کرده است.
وی بر همکاری هر چه بیشتر دستگاه های مجری در اجرای طرح کارورزی تاکید کرد و گفت: بسیاری از بنگاه های اقتصادی از این طرح اطلاعی ندارند و این امر نشان می دهد در این زمینه اطلاع رسانی خوبی انجام نشده است.
در طرح کارورزی، جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی که تمایل دارند برای کسب مهارت های لازم فنی و کارآفرینی و شناساندن توانایی خود به کارفرمایان در دوره‌های کارورزی شرکت کنند از کمک هزینه بهره مند می شوند.
در این طرح، فارغ التحصیلانی که از طریق طرح کارورزی مشغول کار شوند، مبلغی به عنوان دستمزد دریافت می‌کنند که بخشی از حقوق توسط دولت پرداخت می شود و مابقی را کارفرما می پردازد.

 

ContentImages 64654

 

ContentImages 64707

 

ContentImages 64708

 

ContentImages 64710

 

ContentImages 64711

 

ContentImages 64655555

 

 

 

 آدرس: کرمان چهار راه کارگر - اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان

تلفن: 3_  32755071(034)    کدپستی: 1457994861

پیوندها

موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) مقام معظم رهبری رییس جمهور 3
معاون اول رییس جمهور 4

 

گالری